geen enkele boom werd gespaard, geen enkele der nochtans overvloedige voorhanden landelijke ele menten tot verfraaiing behouden. Bresstraat, Belegstraat, Bestormingstraat, alle stra ten aan den zoom van hoogergenoemde wijk en alle insgelijks pas ontstaan na de vergrooting van 1865, herinneren in hun benaming aan de beruchte Zuidercitadel van Alva die haar bolwerken tot aan de Lei als zoovele defensieve voorposten voor uitschoof. Op de gronden van de Citadel zelf (bij wier sloo ping koning Leopold II in 1874 den eersten hou weelslag kwam geven en wier verdwijning te Ant werpen als een feestelijke gebeurtenis gevierd werd), ontstond de uitgestrekte woonwijk tusschen de huidige Amerikalei en de Schelde met als kern de Leopold De Waelplaats met haar Museum voor Schoone kunsten. Dit museumgebouw is trouwens het eenige bouwwerk van beteekenis in deze wijk. Opgericht volgens de plannen van de bouwmees ters J. Winders en F. Van Dyck in 1890, be- heerscht het met de monumentale zuilen van zijn voorgevel de ruime Leopold De Waelplaats en stellig ontbreekt het deze schepping niet aan grootschheid, noch allure. Het werd in 1894 fees telijk ingehuldigd en werd nog hetzelfde jaar ge durende enkele maanden als attractie opgenomen in de Wereldtentoonstelling welke toen in Ant werpen gehouden werd. Wij schrijven 1910 en steeds verder heeft de stad haar grijparmen uitgestrekt. Kilometers diep is het een eindeloos gewirwar van straten en huizen ge worden, steenen en nog eens steenen. Men begint om groen en om lucht te roepen en voor de eerste 110

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 135