De Belgiëlei die thans beide parken verbindt, werd reeds vóór het ontstaan van deze parken ontwor pen door den beeldhouwer L. De Cuyper die ver scheidene jaren St Petersburg bewoond had en, te ruggekeerd in zijn vaderstad, er iets wilde verwe zenlijken in den trant van hetgeen hij in St Pe tersburg gezien had; n.1. een diepe, breede straat bezoomd door villa's met wandel- en rijwegen, bloemen en grasperken en opgeluisterd met monu menten, fonteinen en standbeelden. De lei waarvan hij droomde zou beginnen aan den Dierentuin en dwars over de vlakte van Haringrode aan de Har monie uitmonden. Een jonge bouwmeester, Van Gastel, leidde het ontwerp in practische banen. Een der kleine stadsparken, vond zijn oorsprong in het „oud fortje", de „Lunette d'Herenthals". De landschapsarchitect Keilig wist het tot een bekoor lijk, romantisch oord te herscheppen met behoud en aanpassing van bestaande dreven en boomen en van de oude vaart die omgetooverd werd in een sierlijken parkvijver met rotspartijen. Het andere park, de Waranda, lag omzeggens pasklaar. Dit vroegere galgenveld waar eenmaal op een berg of verhevenheid de galg stond opgesteld en waar zij, die er door de strop om het leven ge komen, begraven werden, dit akelige veld waar ook de straf van het radbraken werd toegepast, was reeds in 1754 onder de benaming van Rei- gersveld in een wandeloord buiten de vestingen herschapen geworden. Onder Napoleon werd het op aanstichten van den Franschen prefect d'Her- bouville plantentuin of „Pépiniêre", onder welke benaming het dan ook lange jaren is bekend ge bleven. Onder het bestuur van den Maire Wer- 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 133