ouden dijkweg op Dambrugge; naar Mechelen, de Mechelsche Steenweg eveneens op de oude be staande baan. Geleidelijk gaat men er aan het bouwen en steeds worden nieuwe straten aangelegd of geopend. Ook voor deze volgen sommige van oudtijds bestaande wegen of wegeltjes: Beeldekensweg, Lozanastraat, Pelikaanstraat, Dambruggestraat, Oude Steenweg, Muizenstraat, en andere. Intusschen loopt de spoorbaan nog op hetzelfde peil van de straat, aan de Pelikaanstraat, de Mer- catorstraat en de Cuperusstraat, en bareelen re gelen nog het verkeer over deze spoorbaan ter hoogte van de hoogergenoemde straten. En de Pe likaanstraat heeft nog haar oude herberg en dans zaal „De Pelikaanen" en de „Tivoli", terwijl een eind verder de herberg „De Wandelende Jood" nog immer als buitenherberg de Antwerpenaars blijft lokken. En de aanpassing gaat verder. In 1900 worden de gronden van de hoeve van Zurenborg ingelijfd en worden deze onder de impuls van de bouwmaat schappij „De Burgershuizen van Zurenborg" bouwterreinen die spoedig zullen volbouwd zijn. In de oude stad wordt omstreeks die jaren de Meirsteeg verbreed samen met den ingang van de Meir waarvan zij onder haar nieuwen naam van Leysstraat de verlenging gaat uitmaken. Aan de Schelde zijn reeds voordien de beide wandelter rassen gebouwd welke de oude wandeling aan de Werf eenigszins moeten vervangen. Ook de eerste nieuwe openbare gebouwen zijn in middels op de gesloopte vestinggronden ontstaan" het Atheneum en de Nederlandsche Schouwburg 106

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 131