HET ANTWERPEN VAN HEDEN Breuk met het verleden In 1865 is de Spaansche vestinggordel gesloopt, twintig jaar later worden de nieuwe kaaien ge bouwd en wordt de Schelde vóór de stad ver breed; in de plaats van den 16de eeuwschen ves tinggordel komt een nieuwe omheining, kilometer diep het land in en welke gedekt wordt door acht schansen, en rond de stad een halven kring be slaat, voorzien van veertien poorten met aanslui tende bruggen over de vestinggrachten. Het eene uiterste van den boog steunt op het Zuidkasteel, het andere op het Noordkasteel. Antwerpen ver liest zijn geliefkoosde wandelingen op de met hoo rnen beplante vestingwallen, zoo hoog geroemd door den Franschman La Serre en waar de Ant- werpsche adellijke schoonen gewoon waren zich te doen bewonderen van uit hun karossen, in den door pater Poirters genoemden „tour a la mode". De aangroei van het stadsgebied is geweldig. Ber- chem en Borgerhout vallen binnen de omheining, weiden, landbouw- en hoveniersgronden worden bouwterrein, evenals talrijke buitengoederen, en alle windmolens op de wallen worden gesloopt. Van ongeveer 73.000 'inwoners welke de stad in 1830 telde is de bevolking gestegen tot bijna 215.000. Het kleine Antwerpen ten tijde van Hen drik Conscience neemt zijn aanloop tot het worden van een grootstad. Conscience zelf heeft in die kleine stad die nu tot het verleden gaat behooren de aandacht geroepen op de grootsche geschiedenis van zijn volk. Wap- 104

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 129