Zij stond oorspronkelijk aan de Groote Markt en werd bij den bouw van het stadhuis overgebracht naar de Handschoenmarkt. Haar kunstvol ijzer smeedwerk wordt bekroond met de gestalte van den held Brabo die de hand van den door hem verslagen Reus in de hoogte heft. Zij herinnert dus aan de legende welke wil dat in de oudste tijden van het stadsbestaan, aan de Schelde een reus zat welke van alle voorbijvarende schippers een tol eischte; tot Brabo verscheen, den Reus in een kamp versloeg, hem de hand afhouwde en dit lidmaat in de Schelde wierp. Van daar zou de naam Ant werpen (Handwerpen) ontstaan zijn. Na de bornputten zijn de pompen gekomen op plei nen en straten en op de koeren van de groote patri ciërshuizen, (bestaan nog op de koeren van het Huis Plantin en van het Huis Delbeke aan de Kei zerstraat). Naderhand, bij de invoering van de stedelijke wa terleiding, hadden op hun beurt de pompen met hun hooge zuilen afgedaan en in gansch de stad zijn er slechts een drietal overgebleven en van de ze drie zijn alleen deze van de Ossenmarkt en van de Kleine Markt nog met een godsdienstig beeld bekroond. Aan een paar straten, Schrijnwerkerstraat en Kor te Nieuwstraat, en op den Bloedberg aan het Vleeschhuis, nam de beeldenvereering den zeer bij zonderen vorm aan van Calvariebergen. Destijds verhief zich nog dergelijke Calvarieberg met zijn gekruisten Christus als hoofdfiguur, tegen den bui tenmuur van het sindsdien gesloopte klooster van de Minderbroeders op wiens gronden de Academie werd opgericht. 101

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 126