rustige 19e eeuw, en wij passen ons destemeer aan, daar wij er geheel van bewust zijn dat, trots al dit opzichtig vertoon, Antwerpen in feite een provinciestad gebleven is. Eenmaal Meir en sta tionswijk uit, wordt dit aanstonds merkbaar. Maar werkelijk duurbaar toch, blijft ons een ander Antwerpen, het Antwerpen (dat óók nog be staat), waarin wij den hartslag van de eeuwen voelen kloppen. Het Antwerpen in welks straten en op de gevels de geschiedenis van de stad ge schreven staat: een geschiedenis die eenmaal grootsch was en van een verheffende bewogen heid. De geschiedenis van een stad die van na tuur uit, levensblij was en dit steeds gebleven is, tot op dezen dag, al bleven tegenspoed en rampen haar niet gespaard, en was vreemde dwang en knevelarij meermaals haar deel. En wellicht is het dan tenslotte deze onverzwakt gebleven levensvreugde, dit optimisme-trots-alles, dat den vreemden bezoeker zoo mild tegenover Antwerpen stemt, zoo mild zelfs dat hij er de fou ten en tekortkomingen in den levensaard niet van bemerkt. De historische gevels en straten van Antwerpen... Maak een wandeling van de De Keyzerlei naar de Meir, de Schoenmarkt, de ruime Groenplaats („Groenkerkhof" zeggen nog steeds de Antwer penaren omdat hier vroeger het kerkhof van de kathedraal was). Plots ziet gij op den achtergrond de toren van de hoofdkerk en het machtige schip van de kerk voor u oprijzen. Het gezicht is over weldigend. Gij hebt een van de mooiste aspecten gezien die het oude Antwerpen U aan te bieden heeft. 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 11