eene vermeldt: „Dat is in den Olifant", de andere „Hier heeft de vos de crae genoot". Tegels werden overigens veelal voor andere doel einden gebruikt, voornamelijk voor het bekleeden van de wanden in de keuken. Men vindt nog een reeks van soortgelijke tegelversieringen in de keu kens van het klooster van het Ste Elisabethgast- huis. Doorgaans stelden zij godsdienstige taferee- len voor. Een aparte plaats innemend, maar zich in zekeren zin aansluitend bij het gebruik van den gevelsteen, waren de uithangborden. Zonder uithangbord kon geen enkel handelaar het destijds stellen. Men vindt deze gewoonte trouwens terug in tallooze steden en dorpen. Het uithangbord had dezelfde beteekenis als thans het handels- of fabrieksmerk. Schilders en smeden besteedden er hun kunde aan en men vergenoegde zich daarbij niet den naam van het huis te vermelden, doch beijverde zich in de eerste plaats het voorwerp dat met den naam bedoeld werd de visa voor te stellen, en zulks op een wijze, dat het effect van een schilderij verkre gen werd. Zoo had b.v.b. het hooger genoemde huis „Roode Catte" aan de Wiegstraat een uit hangbord „de Leeuw van Brugge" waarop een leeuw afgebeeld stond middenin een landschap dat omlijst was met leliebloemen. Vooral voor taveernen en afspanningen was het uithangbord een geapprecieerd reklaammiddel; het werd reeds van in de 14e eeuw door deze inrich tingen aangewend om reizigers en klanten te lok ken, en ten tijde van de diligences stalden deze steeds in afspanningen welke alle hun eigen uit hangbord hadden: voor den dienst op Mechelen, 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 115