Jaegher, terwijl elders gewag wordt gemaakt van „Den Vuilen Bruidegom". En aan de Eikenstraat droegen de huizen aan de Oostzijde van de straat alle benamingen waarin de eik zijn plaatsje kreeg: Stronckeycke, Nyeuw Eycke, Cleyn Eycke, Eyckenbosch, Groen Eycke, Verdroochde Eycke, Opgaende Eycke, Crommen Eycke, Swaeneycke. Telden talrijke huizen een naam geïllustreerd door een gevelsteen, sommige beitelden in hun gevel episoden uit het leven in verband met hun bestaan. Zoo worden o.m. aan den voorgevel van het Maag denhuis van de Gasthuisstraat in halfverheven beeldwerk links boven de poort, weesmeisjes afge beeld in het schoollokaal van de instelling; rechts, het aanvaarden van weesmeisjes aan de deur van het gesticht. Boven deze beide samenstellingen troont God de Vader met uitgestrekte armen en gansch bovenaan, de pelikaan, zinnebeeld van de liefdadigheid. Aan het oude huis van de lakenbereiders aan de GrooteMarkt zijn twee reeksen halfverheven beeld werk aangebracht doelend op de wijze van het la- kenbereiden, naast verschillende zinnebeelden be treffende den handel en de nijverheid. En ook het Gildenhuis van de Schrijnwerkers, het huis „De Peirboom" aan de Hoogstraat, vertoont verhalend beeldwerk in zijn gevel: „De Bruiloft van O.L. Vrouw met den H. Jozef", „De Vlucht naar Egyp te", „De Groep der H. Familie". „Jezus in de werkplaats van zijn voedstervader". In het Museum van het Vleeschhuis worden een paar huisnamenplaten bewaard waaruit blijkt dat deze soms ook uit tegels bestonden welke in de metselarij van den gevel werden ingewerkt. De 93

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 114