bij het sloopen van een trapgeveltje aan de Paar denmarkt, naast de Nijverheidsschool. Gevelsteenen kwamen zeer talrijk voor. In de Pa radijsstraat was er zelfs een gansche reeks die be trekking had op de benaming van deze straat. Straat- en huisnamen zijn overigens als een stuk stadsgeschiedenis. Men kan er de geleidelijke evo lutie van het stadsbeeld op volgen. Men vindt er de namen van gehuchten of buitenwijken in terug welke achtereenvolgens bij het stadsgebied wer den ingelijfd (Klapdorp, Kipdorp), van den aard van den bodem (Meir), het bestaan van een thans verdwenen herberg („De Drie Hespen"), de ne derzetting van een bepaald soort ambachtslui, de steenhouwers, (Steenhouwersvest), enz. De aard van de huisnamen zelf is niet te verklaren. In elk geval, zij getuigen van een buitengewone vindingrijkheid. Men ontmoet er namen van hei ligen, van steden en landen, van dieren, vruch ten, muntstukken, bloemen, sterren, wapens, enz. Enkele voorbeelden. Aan de Handschoenmarkt: De Roode Schuit, Het Bockenhooft, De Schiet- hantschoen, De Dry Ossen, O.L.V. Boodschap, Het Gulden Sweert, De Roose, St Jan, De Fon- teyne, De Morgensterre, De Cleyne Gulden Helm. De Schoenmarkt heette destijds de Tien Geboden straat en de huizen droegen daar de namen van Het Eerste Gebod, Het Tweede Gebod enzoo- voort, tot Het Tiende Gebod toe. Aan de Wiegstraat stond een huis De Roode Catte, aan de Nieuwstraat, Sphera Mundi en Bolonia La Grassa. Morianen vindt men terug in de benaming van de huizen Moriaenshooft, De Groote Moriaan, enz. Aan de Stadswaag heette een huis De Groene 92

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 113