GEVELSTEENEN EN UITHANGBORDEN Enkele trapgeveltjes bezitten nog een gevelsteen. Zoo kan men aan een schamel geveltje van de St Andriesstraat in een gevelsteen St Pieter zien met zijn sleutel in de hand, in de Steenhouwersvest eer. bol tussen twee kinderen, in de Wiegstraat in een halfverheven beeldwerk een paard in een wieg, in de Zirkstraat een hazenwind, enz. Deze gevelstee- nen zijn overblijfselen van een destijds in Antwer pen algemeen gebruik, deze van het illustreeren door een beeltenis in of aan den huisgevel van den naam van het huis. Het huis aan de St Andries straat heette inderdaad „St Pieter", dit aan de Steenhouwersvest „De Dondercloot"; dit van de Wiegstraat „Het Peerd in de Wieg", dit van de Zirkstraat vermoedelijk „De Hazewind". Oudtijds droegen de meeste huizen een naam. On der dien naam stonden zij geboekt en beschreven in de notarieele akten van aankoop en verkoop. Het nummeren van de huizen was nog ongekend en werd pas ingevoerd onder het Fransche regime. Aanvankelijk gebeurde het per wijk en was het doorloopend. Het nummeren per straat werd eerst toegepast in de jaren '50 van de vorige eeuw. De gevelsteen of het half verheven beeldwerk in den gevel illus treerde dus voorheen den huisnaam terwijl soms de gevelankers in dooreengewerkte initialen den naam van den bewoner of eigenaar aangaven ofwel zijn naamzegel. De naamzegel beteekende zooveel als de huidige handteekening. Het laatste in de ankers verwerkte naamzegel verdween voor enkele jaren 91

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 112