TRAP- EN PUNTGEVELS, POORTEN Zijn de houten gevels door de ontwikkeling van de bouwtechniek ten slotte zoo goed als volledig opgeruimd, van de steenen trap- en puntgevels daarentegen bleven tallooze exemplaren bewaard. Meer nog dan de thans eerder zeldzaam gewor den patriciërshuizen zijn het deze gevels, welke er bijna bij iederen stap aan herinneren dat Ant werpen wel degelijk een oude stad is. Zekere gevels zijn zeer hoog. Zulks is vooral het geval in de straten rond het stadhuis, nml. Bra- derijstraat, Zilversmidstraat, Kuiperstraat en Kaasstraat, dus in het oudste stadsgedeelte. Er zijn er trotsche (aan de Groote Markt, Oude Korenmarkt, Gildekamersstraat, Hoogstraat, Lan ge Nieuwstraat, Koepoortstraat) er zijn er ar moedige, hoofdzakelijk in de wijk van St An- dries. Vele hebben blijkbaar voorheen goede dagen gekend, werden bewoond door rijke lui, maar staan daar nu vervallen, want in het algemeen wordt in Antwerpen door hun eigenaars weinig zorg aan topgevels besteed. De meeste zijn opge trokken in rooden baksteen met raamomlijstingen in witten steen, en tusschen de verdiepingen over de gansche breedte van den gevel, met horizontale banden eveneens in witten steen. In feite zijn al de ze gevels opmerkelijk sober van bouwtrant. Buiten de gildegevels die meermaals met beelden werden opgeluisterd, ontberen zij elke versieringsmotief tenzij hun jaartal in de gevelankers en bestaat hun eenig ornament in het aanwenden van de beide steensoorten. Enkele, geheel gebouwd in ruwen 86

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 107