1832 en '43 komen er nog een zeventigtal voor, waarvan echter twintig buiten de stadswallen. De mooiste verzameling bevond zich aan het St. Wal- burgisplein. In 1858 is hun aantal aldaar tot twintig geslonken en treft men er in het overige stadsge bied nog enkel een viertal. Tien telden drie ver diepingen, negen vier, en een enkele (aan de Kaas- rui) zelfs vijf. In tegenstelling met hetgeen alge meen gedacht wordt, bezat deze primitieve bouw vorm dus soms wel degelijk een monumentaal karakter. Het meest geroemde exemplaar was „Den Rozy- nenkorf" aan de Saucierstraat, dat opgericht werd in 1510-'20 en vier verdiepingen telde. Het werd gesloopt tijdens de nieuwe kaaiwerken, samen met de reeks van het Ste Walburgisplein. Een andere merkwaardige gevel, deze aan de Melkmarkt, werd gesloopt in 1882. Vermoedelijk werd hij opgetrokken omstreeks de helft van de 16e eeuw. Met de verdwijning van de houten gevels ging een eigenaardig aspect van ambachtelijk kunnen teloor. Talrijke van deze gevels waren kunstig met friezen en snijwerk verfraaid en getuigden in deze versieringen van het geduld en de kunde der toenmalige ambachtslui. Het houten bekleedsel begon doorgaans aan de eerste verdieping, het benedengedeelte was ge woonlijk in arduin. Aan de eerste verdieping maakte de gevel een uitsprong om vervolgens loodrecht opwaarts te gaan; soms echter werd de uitsprong afgeteekender al naar gelang de gevel in de hoogte steeg. Zoo stond aan de Doornik straat een houten gevel die op zijn hoogste ver- 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 104