jaar alle stroodaken zullen opgeruimd worden en vervangen door schaliedaken. De huizen gaan nu ook geleidelijk aan stevigheid winnen: woningen met muren van minder dan een voet dik mogen niet meer gebouwd worden en met de houten gevels diende het gedaan te zijn. Op 17 November 1546 werden in de Beurzestraat meer dan twintig huizen met houten gevels door brand vernield en ingevolge deze ramp komt het verbod nergens nog houten gevels op te timmeren. Feitelijk verkeerde deze aartsvaderlijke bouwwijze toen reeds in verval; ten minste het houten skelet verdwijnt. Voortaan wordt het een metselwerk van zeer lich te kareelen buitenwaarts met eiken planken be kleed. Het zijn dus geen houten huizen meer, en alleen de buitenbekleeding blijft in hout. Ook het vaststaande raamwerk wordt nu in hout vervaar digd en de ruitjes worden in looden lijsten van allerlei vorm gevat. Van den aanvang van de 16e eeuw af worden voor de eerste maal huizen geheel in steen ge bouwd: in 1513 dit van den Ouden Voetboog aan de Groote Markt en enkele andere aan hetzelfde plein, inbegrepen deze van de tegenwoordige Gil- dekamersstraat. Toch werden inmiddels steeds houten gevels ge bouwd, want van 1582 tot 1623 ziet de Magistraat zich verplicht tot driemaal toe deze bouwwijze te verbieden. Zelfs de bestaanden mogen niet meer hersteld noch beschilderd worden. Intusschen zijn buizen voor den afloop van het re genwater nog onbekend en eerst in 1763 wordt be volen de regenwaters uit de dakgoten bij middel 81 Antwerpen 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 102