Maas tot Vlaardingen-Oost en vervolgens den Schiedamschedijk tot het reeds genoemde Buizen gat. Dit terrein was nauwelijks bebouwd; zooals gezegd, was de Schiedamscheweg bebouwd tot de Zaal Harmonie en op de Oosthavenkade stonden de huizen tot de Bleekstraat. De grond, waarop deze huizen stonden, was door den ambachtsheer in erfpacht uitgegeven. Toen in de 19e eeuw door uitbreiding der visschcrij en vestiging van in dustrieën Vlaardingen in bloei toenam en ook de bevolking wies, bleek dit grondbezit een kostbaar object te zijn, dat ten deele voor woningbouw, ten deele voor industrieele doeleinden geleidelijk in erfpacht werd uitgegeven, zoodat honderd jaren later dit geheele terrein volgebouwd of in exploi tatie was gebracht en er over de Haven, ,,in het land" zooals men zegt, een nieuwe stad is ont staan, waarvan de jaarlijksche opbrengst aan erf pacht het indertijd er voor uitgegeven bedrag eenige malen overtreft. Bij deze aankoop behoorde de buitenplaats Het Hof, waar des zomers de ambachtsheer en zijn familie verbleef en waar Koning George I van Engeland van 2427 Januari 1717 logeerde als gast van den ambachtsheer, Mr Pieter baron van Leyden, toen hij op gunstige wind moest wachten om zijn reis van Hannover naar Londen te ver volgen. Het huis werd vrij spoedig afgebroken en de stalgebouwen wisselden in den loop der jaren herhaaldelijk van bestemming; o.a. was het Vredesgerecht er een aantal jaren in gevestigd, doch ook zij werden afgebroken toen ter plaatse de gasfabriek moest worden gebouwd. Het Hof werd opengesteld tot wandelpark en na uitbreiding met de strook grond, loopende achter de kweekerij en het Ziekenhuis, het z.g. Nieuwe Hof, werd het een aantrekkelijke wandelplaats. Toen in de mo- 91

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 99