en de Afrol is evenals op den plattegrond van van Deventer ter westzijde nog niet bebouwd. De Westhavenkade is thans bebouwd tot de Rijke straat en op de hoeken van het pad dat naar Schie dam toe liep, het Schiedamsche toepad, tegen woordig Schiedamscheweg, en de latere Oost- havenkade en Hoflaan staan eenige huizen. Tus- schen de Jok- of Achterweg (Kuiperstraat) en de Biersloot liggen tuinen evenals in het Westnieuw- land; de ambachtsheer heeft inmiddels een deel van het Hof als tuin laten aanleggen. De vierde plattegrond is wel de duidelijkste. Deze werd geteekend door Spinder te Haarlem en ge graveerd door David Coster; uitgever was Johan- nes Gaillard te 's Gravenhage. Deze kaart geeft de toestand weer omstreeks 1770. Thans zien we, dat de stad zich heeft uitgebreid. De Nieuwe Havenstraat is bebouwd; daar bevinden zich een aantal scheepswerven. De Westhavenkade is bijna tot het Prikkenwater (hier staat thans het Handelsgebouw) bebouwd en de Oosthavenkade tot de Bleekstraat. De verdere bebouwing hiervan zou eerst in de 19e eeuw geschieden. De Schie damscheweg is bebouwd tot de Zaal Harmonie. Op deze kaart ziet men ook, dat op het Hof de vijvers zijn gegraven, waarbinnen de moestuin was gelegen. Er omheen is een tuin aangelegd in den stijl dier dagen en aan de rivierzijde vindt men het Maasbosch. In het westen der stad ziet men de Ridderstraat en het Weeshuis ter plaatse van de buitenplaats van Cornelis van Hartigsvelt, secretaris van het College ter Admiraliteit van de Maze te Rotterdam, die deze 19 Maart 1722 aan Weesmeesteren had verkocht. De tuinen tusschen den Achterweg en de Biersloot zijn ook uitgebreid en langs laatstgenoemde en de Brouwer een sloot tusschen de Achterweg en de Biersloot en er 89

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 97