opnemen in het klooster Nazareth aan de Hoog- landsche-ach'tergracht te Leiden. Verder zierr we op deze kaart de Breede en Smalle Havenstraat, de Vleer(vlier)steeg en de Dayer, welke laatste naam verband houdt met derrieook nog de Ansem- of Kerksteeg. Zuid en westwaarts zien we den Maassluisschedijk, die slechts voor een klein gedeelte is bebouwd, nl. tot even voorbij de Paterstraat, die aan beide zijden bebouwing heeft. Het Westnieuwland loopt niet verder dan de Paterstraat. De Waal is aan één zijde bebouwd en langs de Biersloot, thans gedempt, ziet men in het geheel geen huizen. Een latere plattegrond van Vlaardingen is de „Gront Caert van de Stadt Vlaerdyng mitsgaders de apendickse van dien. Gemeeten en Ghecaer- teert in de jare 1619 bij my Balthasar Floris, G(e)Z(woren) Lantmeeter" in de Collectie Bodel Nijenhuis ter Universiteitsbibliotheek te Leiden. Hierop zien we, dat er nog weinig uitbreiding is gekomen. De Maassluisschedijk komt er op voor als „Zeedijck" en ook ziet men, dat de ambachts heer, Pieter Gerritsz. van Ruytenburgh, die eenige jaren te voren de ambachtsheerlijkheid van Vlaar dingen en Vlaardinger-Ambacht had gekocht van Carel Prins de Ligne, Graaf van Arenberg, er een huis heeft gebouwd ter plaatse waar nu de gas fabriek staat, Het Hof, dat de zomerresidentie van hem en zijne familie zou worden. De molen op den Kortedijk staat er op geteekend als een standerd-' molen en over de Haven is een klapbrug, terwijl er een dergelijke verbinding is even voorbij de Delflandsche Sluizen naar de overzijdeHet Hof. Een duidelijke plattegrond van een aantal jaren later vinden we in het Toneel ofte Beschrijvinge der Steden van Hollandt (1632) door M. Z. Box- horn. Het gedeelte Hoogstraat tusschen het Pad 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 96