de inpoldering heeft medegewerkt, ingedijkt, dit deel ligt tusschen den Omring van Emaus en den Ouden Dijk, waarbij dus toen de dijk werd aan gelegd van het reeds genoemde Stations-koffiehuis tot den Omring, tegenwoordig Schiedamschedijk geheeten. Vervolgens zal men de Omringdijk heb ben gemaakt, daar de Haven in dien tijd tot Emaus doorliep. Eerst in 1551 werd de dijk van daar tot den korenmolen op het einde van den Kortedijk aangelegd.' De tegenwoordige Hoogstraat, die in haar geheele lengte de kruin van den Maasdijk volgt, heette toen van de Markt tot het Pad Hoogstraat, van daar tot de Afrol Dijk en vervolgens tot de Delf- landsche Sluizen het Swarteveld. Van het eerste en derde gedeelte waren beide zijden zoo goed als bebouwd; van het tweede gedeelte echter slechts de oostelijke zijde. Ook de tegenwoordige Kortedijk, die nog nog Voorstad heette, was aan beide zijden bebouwd. Tusschen het Swarteveld en de Voorstad lagen de in 1389 gebouwde Delf- landsche Sluizen, die behalve hun gemeenschap pelijke naam die van Vlaardinger Ambacht, Rijs wijk en Schipluiden dragen. Op Van Deventers plattegrond ziet men zeer dui delijk de Groote Kerk en het stadhuis met zijn torentje. Bij de Waal zien we een groot gebouw met torentjehet klooster der Grauwe Zusters van de St Franciscus-orde, waarvan de bewoonsters in 1465 overgingen tot de orde der Augustijnen. De groote behoefte aan rust is hoogstwaarschijnlijk oorzaak geweest, dat zij het stille Vlaardingen verlieten voor een nog rustiger verblijfplaats, Rijs wijk, waar zij zich tusschen genoemd jaar en 1471 vestigden. Een dergelijke uittocht geschiedde in I557> toen de zusters van het St Caeciliaklooster uit armoede Vlaardingen verlieten en zich lieten 87

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 95