Markt, die een verbreeding van den dijk is, de tegenwoordige Hoogstraat en Kortedijk, liep vroe ger van den ouden stadskorenmolen aan het einde van den Kortedijk anders, namelijk rechtuit, dus in noordoostwaartsche en niet zooals thans in zuidoostwaartsche richting. Het Emaus en de Kethelweg, later afgegraven, vormden het vervolg van den dijk, die omboog ter plaatse waar de oprijlaan van het Nieuwland begint, aan welke laan, men de dijk nog herken nen kan, ofschoon later afgegraven. Voorbij het huis van genoemde buitenplaats liep hij tot; even westelijk van Vlaardingen-Oost juist voorbij het Stations-koffiehuis, (na verbouwing in 1946 Café Vlaardingen-Oost genaamd), om op den Schiedam- schendijk aan te sluiten. Het weggetje, in 1941 aangelegd voor een wat kortere verbinding van Vlaardingen-Oost naar de zoogenaamde Rotter- damsche wijk in de Babberspolder, volgt de rich ting van het later afgegraven dijkgedeelte. Aan de richting der slooten kan men trouwens de loop van den „Ouden dijk" herkennen, onder welke naam hij op de kaart van Delfland nog wordt vermeld. Het Nieuwland is een vroegere buitenplaats met boerenwoning, welke naam ons zegt, dat wij hier nieuw, ingedijkt land aantreffen. Bij een omschrijving der goederen van het kasteel Steenhuizen van het jaar 1317 komt voor, dat hiertoe behoorden 27 morgen land „ende riet buyten dike". Hieruit volgt, dat er buitendijks gelegen riet toe behoorde, dat gelegen was buiten de tegenwoordige laan van het Nieuwland. Nadat aanslibbingen hadden plaats gehad, werd dat ge deelte van den Babberspolder, welke naam een verbastering moet zijn van Barbara en ons herin nert aan het oude St Barbara's klooster te Delft, dat daar mogelijk bezittingen heeft gehad of aan 86

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 94