behoeve van scheepjes, die naar buiten wilden. Door den aanleg van Delfshaven werd Schiedam in 1395 genoodzaakt een schutsluis te maken en wel ter westzijde van genoemde overtoom, op de plaats, die thans de Oude Sluis wordt geheeten. De Schie liep sedert niet meer tot het einde evenwijdig met de Boterstraat, doch in 1778 werd ter plaatse van genoemden overtoom een nieuwe sluis ge maakt, welk feit in herinnering blijft door het opschrift De eerste steen is gelegd op de 27 Augustus 1778 Door Jonkheer Christiaan Hendrik Jacob Pilat van Bul deren, oud zijnde tusschen 3 en 4 jaren, oudste zoon van de Heer Bernard (Johan Pilat van Bulderen. Voltooid 2) October 1779. Onder het opzicht van Rutger van Bol-es, Stads architect. 2) Maart 2) op den geplaatsten gedenksteen en door het Schie- damsche wapen, dat staat op den steen, die aan de andere zijde werd ingemetseld. Dat de Schie destijds daar ophield en niet bij de Oude Sluis, blijkt ook duidelijk door den aanleg en ligging van de Lange en Korte Haven. Intusschen had zich bij den Dam een nederzetting gevormd bestaande uit een kerk met eenige huizen, die de kerk aan den nieuwen Schie-dam werd geheeten in tegenstelling tot een andere kerk, die ook aan de Schie was gelegen, doch genoemd werd van Oud-Schiedam of Ouderschie. Deze neder zetting werd in 1264 van Ouderschie (Overschie) losgemaakt, werd een afzonderlijke parochie en 1) Het weggesletene kon ingevuld worden. 2) Onleesbaar. IO

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 8