Intusschen bracht de tweede helft der 18e eeuw het stadje in rep en roer in verband met de invoe ring der nieuwe psalmberijming. De strijd tusschen de lange en korte zangers in de jaren 17751778 bracht groote beroering teweeg in de gemoederen der Vlaardingers. De twee partijen, die zich vorm den, stonden fel tegenover elkander, waarbij de schoolmeester en voorzanger Anthony Buytenweg, die zich tegen de invoering van de nieuwe zang wijze kantte, een belangrijke rol heeft gespeeld. De vier oorlogen, die onze Republiek met Enge land had te voeren, en de oorlogen met Frankrijk, brachten Vlaardingen veel tegenslag, daar veel schepen werden genomen en de haringvisscherij stil kwam te liggen. Toen de vierde Engelsche oorlog uitbrak was het Jacob van der Windt, die met zijn schip „De roode roos" uitzeilde om de uitgevaren haringvloot van het uitbreken van den oorlog op de hoogte te brengen, hetgeen tenge volge had, dat nagenoeg de geheele visschersvloot zich nog in veiligheid kon brengen en slechts enkele schepen in 's vijands handen vielen. Van der Windts koene daad werd vereeuwigd door een gedenkpenning. Toen de 18e eeuw ten einde spoedde, begon een zware tijd voor de stad en haar bewoners aan te breken, de Fransche tijd, die tot in het begin der 19e eeuw zou doorloopen. Waren het eerst de Fransche kapers, die de haringvloot aanvielen en er schepen van namen, later bracht de Engelsche blokkade ernstig nadeel; de schepen konden niet meer uitvaren, zoodat de haringvisscherij en ha- ringhandel stil kwamen te liggen. Als gevolg hier van ontstond er groote armoede, die het stads bestuur trachtte te lenigen en tengevolge waarvan de stadsfinanciën in een buitengewoon slechten toestand kwamen te verkeeren. 81 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 89