de Schoone, had de stad telkens bij te dragen in de lasten, die haar werden opgelegd door den strijd die deze vorsten hadden te voeren. Dan breekt de 16e eeuw aan, in welks aanvang de kerkhervorming optreedt en in verband daarmede de oorlog met Spanje, die tachtig jaren zou duren. In de eerste jaren hiervan krijgt Vlaardingen groote moeilijkheden te dragen, die ten slotte ein digden in een groote ramp, doordat het grootste deel van de stad jn vlammen opging. Wat toch was het geval. Toen in 1572 de Watergeuzen Den Briel hadden genomen, namen zij vervolgens Delfs- haven, Schiedam, Maassluis en andere nabij gele gen plaatsen, en ofschoon Vlaardingen daarbij niet speciaal wordt vermeld, moet het, gezien de lig ging, wel daarbij hebben behoord. De Spanjaarden verjoegen op hun beurt de Watergeuzen uit deze plaatsen, waarna een Spaansche bezetting te Vlaardingen gelegerd werd, die in het voorjaar van 1574 opbrak. Het behoeft geen betoog, hoede stad onder die bezetting had te lijden, doch hetgeen de bevolking had doorgemaakt zou door nog grooter rampen gevolgd worden. In den zomer van ge noemdjaar overwogen de Spanjaarden in verband met de hervatting van het beleg voor Leiden de verovering van de Schans te Maassluis. Toen de Vlaardingers dit vernamen sloeg hen de schrik om 't hart; zij dachten aan een nieuwe bezetting, waarom de bevolking de vlucht nam in de richting Schiedam. Het Schiedamsche krijgsvolk, op buit belust, viel de vluchtelingen aan, plunderde en mishandelde hen, zoodat de vluchtende bevolking geen andere uitweg zag, dan de wijk te nemen naar Voorne en Putten. Hierop trok een deel van het Schiedamsche krijgsvolk, waarbij zich een troep burgers voegde, onder aanvoering van een zekere snijder Benjamin en een wever, wiens naam 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 86