wijzen. Wanneer wij later lezen van de door Willi- brord gestichte kerk, dan kan het bijna niet anders of deze twee bouwwerken moeten in el kanders nabijheid hebben gelegen en ik vraag mij af of het zelfs niet mogelijk zou zijn of het kerkgebouwtje binnen de sterkte opgericht werd. Het vermoeden, dat deze sterkte dicht bij de tegen woordige Groote Kerk of in verband met boven staande veronderstelling om het kerkgebouw, dat veel kleiner was in die dagen, gelegen zou hebben, krijgt eenige waarschijnlijkheid in verband met het vinden van een zwaar stuk muur, diep in de grond van het koor der Groote Kerk, in 1940, dat zoowel een rest van de koormuur van een vroegere Romaansche kerk kan zijn geweest, doch ook doet denken aan die van een toren van een sterkte. Ook de ligging daar, waar de dijk zich van de Hoog straat via de Markt scherp ombuigt naar de Maassluisschedijk, zou wijzen op een strategisch gunstig punt, geschikt voor het bouwen van een sterkte en kerk. Mogelijk, dat een bodemonderzoek in deze richting nog eens aanwijzingen aan het licht brengt, die ons deze overoude toestand duide lijker laten zien. Dirk III, die in strijd geraakte met de uitvoerders van den laatsten wil van Keizer Hendrik II, de Heilige (10021024), bisschop Adelbold van Utrecht en hertog Gotfried van Lotharingen, en in 1018 de slag bij Vlaardingen leverde, noemde zich markgraaf van Vlaardingen. Ongetwijfeld zou hij zich niet naar Vlaardingen hebben genoemd, in dien er een oudere, voornamere plaats in dien tijd in deze landstreek was geweest. Vlaardingen moet toen dus een vrij belangrijke plaats zijn geweest. Een feit is ook, dat Vlaardingen voor de streek, die later Delfland en Schieland heet, met Dor drecht voor Zuid-Holland, Leiden voor Rijnland 75

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 81