genis van zoo veele zoo oude als laater History- schrijvers hebben de voorouderen in de voorgaande eeuwen tot een spreekwoord gehad, dat onder de steden, de stad Vlaardingen was: De oudste De rijkste De wijste De stoutste met welk testimonium de oude haringstad het ongetwijfeld kan stellen! Wordt Vlaardingen door oude kroniekschrijvers reeds vermeld in 694 als een vrij bevolkte plaats, een centrum van het omliggende land, een kleine anderhalve eeuw later is het geheel verzwolgen door het water, toen op 26 December 839 een natuurramp, gepaard gaande met een groote over strooming, het toenmalige Holland teisterde. Aan dit feit herinnert een ietwat fantastisch schilderij in de Vlaardingsche Oudheidkamer, voorstellende een met wallen omgeven stad, die ligt te midden van een kokende, wassende watervloed; tegen de onheilspellende grauwe lucht leest men op een lint: „Nedergank van Flardinga. Tota vita dis- cendum est mori" J). Het tegenwoordige Vlaar- dinge is dus niet de oorspronkelijke plaats en daar de mensch gehecht is aan zijn grond en omgeving zullen de weinige overlevenden van de ramp zich een nieuwe woonplaats gekozen en gebouwd hebben ter plaatse van hun vorige en gaven zij, zooals men zoo dikwijls ziet worden kin deren ook niet dikwijls genoemd naar overleden broertjes en zusjes? aan hun nieuwe woonstee wederom de naam Vlaardingen. De plaats, waar zich de oudste nederzetting en sterkte bevonden, is niet met juistheid aan te 74 x) Alle leven is bestemd om te sterven.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 80