dat de stad haar naam ontleent aan het riviertje de Vlaarding, gaat het om de beteekenis van dezen laatsten naam. De stadsnaam is een verbogen vorm van den riviernaam en beteekentgelegen aan of in de nabijheid van de Vlaarding. Oude historieschrijvers, o.a. - van Gouthoven in zijn in 1636 verschenen Oude chronycke ende historiën Van Holland (met West Vriesland) van Zeelant ende Utrecht, gaven aan den naam Vlaar- dingen de beteekenis van „verdingen", dat o.a. de beteekenis heeft van loskoopen, tol betalen, hetgeen in verband werd gebracht met ,,'t verdingen van den thol, die men alhier van ouden tijden plagh te betalen den Heeren van Wassenaer, denwelcken d'Ambachtsheerlijckheyt van Vlaerdingen noch is toebehoorende" Afgescheiden van deze verklaring, was hetgeen hij over de ambachtsheerlijkheid schreef onjuist, die toen reeds in het geslacht van Ruytenburgh was. Wanneer wij in aanmerking nemen, dat op taal kundige gronden een werkwoord (zooals hier: ver dingen) nooit een persoons- of plaatsnaam kan zijn, dan verwondert het ons niet, dat latere ge schiedschrijvers deze meening in twijfel trokken en naar een andere oplossing zochten. Wagenaar dan vertelt ons in zijn Hedendaagsche Historie of Tegenwoordige Staat van alle Volkeren, deel XVI, blz. 496, dat de naam verband houdt met het riviertje de Vlaarding, welke meening door Mr P. G. Q. Sprenger van Eijk in zijn Geschiedenis en Merkwaardigheden der Stad Vlaardingen, blz. X, wordt gedeeld. Hoewel deze schrijvers dus beter op de hoogte waren, gingen zij echter niet verder na wat de naam Vlaardingen kon beteekenen. Een onderzoek in deze richting, waarbij ik verschil lende waardevolle taalkundige gegevens mocht 72

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 78