1697 de vrede met Frankrijk werd gesloten, waar door het verbod van invoer van Fransche brande wijnen kwam te vervallen. Dit had ten gevolge, dat op het einde der 17e eeuw een crisis werd doorgemaakt, die verscherpt werd omdat de graan prijzen hoog waren, vooral in 1698, toen in ons en in de omliggende landen de oogst zoo goed als geheel door het slechte weer mislukte. Na dezen tijd volgde de groote bloeiperiode der 18e eeuw. Kon ruim voorzien worden in de be hoeften hier te lande, het gevolg was, dat de export er door won en een groot deel van het product zijn weg vond naar het buitenland, waarvan Frankrijk en Engeland, Spanje, de Oostzeelanden en Amerika groote afnemers werden. Voor het overzeesche vervoer was Schiedam gunstig gele gen, gunstiger dan andere steden, waar hetzelfde product werd gefabriceerd, zoodat de branders- stad een voorsprong genoot en aan de spits kwam te staan. De export breidde zich uit; ook Oost- en West-Indië werden er in betrokken. Toen de regeering der Republiek in 1782 John Adams, de vertegenwoordiger der tegen Engeland in opstand gekomen Amerikaansche koloniën erkende, maak ten de Schiedamsche branders, kooplieden als zij waren, van de gelegenheid gebruik, om een ruim afzetgebied voor hunne artikelen te inden in het verre westen. Zij schreven: „Wij mogen ons vleien, dat de voortbrengselen van deze bloeiende stad, ons gedistilleerd en andere koopwaren, vrij in Uwe staten, zonder eenige belemmering en zonder aan te zware rechten onderhevig te zijn, mogen worden ingevoerd." Ging het de jeneverindustrie dus zeer voorspoedig, als gevolg hiervan deelden andere bedrijven hierin. Het laden en lossen van zeeschepen en niet minder het scheepvaartbedrijf naar het bin- 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 64