den weg en is er van gescheiden door een tuin met hek en toegangspoort. De fraaie voorgevel doet denken aan het werk van den bouwmeester Giudici, naar wiens plannen meer huizen te Schie dam verrezen. Het moet vroeger een mooi buiten huis geweest zijn, toen de tuin - thans opslag plaats en het huis is nu kantoor in den stijl van die dagen was aangelegd en men, daar de overzijde van het water nog onbebouwd was, een ruim uitzicht genoot over het polderland. In de Nieuwstraat vindt men op no 26, 28, 30 een aantal deftige 18e eeuwsche gevels van groote panden; eenvoudig van opvatting zijn zij met hunne hardsteenen stoepen en stoeppalen, ver bonden door hekwerk, kenmerkend voor den tijd waarin zij ontstonden. In de Tuinlaan vinden we verschillende mooie gevels. Eerst op no 10c een typisch en mooi deur- licht, bestaande uit de Mercuriusstaf, drietand en roeispaan gestoken door een bootenkroon. Tuin laan 24 heeft een bergsteenen gevel met geblokte pilasters en versierde deurtravee, een deur met snijwerk en stoeppalen met hek. Op no 46 vinden we een gevel met toogvensters en een koepel- kamer; de eikenhouten deur is van snijwerk voor zien en in het deurlicht is wederom een Mercurius staf verwerkt. De gepleisterde geblokte gevel van no 50 heeft een gesneden houten fronton, versierd met guirlandes en eenige versiering om de voor deur. De gevel van no 58 is van baksteen met een hardsteenen middentravee, die tot de daklijst doorloopt; de tympan heeft als versiering de Mer curiusstaf, de drietand van Neptunus en guir landes. Gescheiden door de Plantage ligt over de Tuinlaan de Lange Nieuwstraat, die ook eenige mooie gevels heeft, w.o. die op no 195 van baksteen met ver- 50

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 54