Zoo is het ook met de drie Maassteden. Schiedam met zijn mooie grachten, vele oude gevels en schilderachtige branderijen, gelegen aan de peri- pherie van het machtige Rotterdam, doet op sommige plaatsen door zijn hooge, nieuwe bouw werken aan dezen grooten buurman denken. In Vlaardingen wordt het stadsbeeld beheerscht door de breede oude haven, terwijl men alom herinnerd wordt aan het nationale bedrijf, de haring- visscherij. Maassluis is het stille, ingetogen stadje, waar veel verloren ging, dat vroeger leven en beweging gaf. Doch deze drie steden hebben één ding gemeende industrie, die er zich de laatste vijftig jaren langs de oevers van de Maas ontwik kelde en veel in deze Maassteden veranderde, waardoor nieuwe haven- en woonwijken ontston den. De meeste bezoekers komen dan ook niet veel verder dan de moderne handels- en havenwijken en dringen niet door tot in het centrum dezer plaatsen, waarvan zij niet vermoeden, dat daar nog wel eens een en ander te zien zou zijn, dat van vroeger eeuwen getuigt. Het is niet de bedoeling van dit boekje een volledig beeld van de drie Maassteden te geven. Ongetwij feld zou er over hen veel meer te vertellen zijn dan dit boekje kan bevatten. Belangstellenden mogen daarom in de achterin voorkomende lit teratuurlijst een en ander vinden om hun weet gierigheid te bevredigen. Meermalen is mij geble ken, dat de inwoners onbekend zijn met veel dat zij in hun eigen stad kunnen zien. Een profeet is nu eenmaal in eigen land met geëerd! Moge daarom dit boekje ook medewerken om bij de bewoners der Maassteden meer belangstelling voor hun geboorte- of woonplaatsen aan te kweeken. Hartelijk zeg ik Drs A. van der Poest Clement, gemeente-archivaris te Schiedam, den heer A. 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 4