waarin later behoeftige echtparen werden opge nomen. Nadat men zich in later jaren kon inkoopen is het bestuur, toen er zich geen voldoende reflectanten meer aanmeldden, er toe overgegaan de huisjes te verhuren. Eenige jaren geleden is het hofje in nieuwe gestalte verrezen aan de Aleidastraat en zijn de oude huisjes verkocht. Musis Sacrum. Aan de Lange Haven 115 staat het gebouw Musis Sacrum, waarvan 10 Mei 1842 de eerste steen werd gelegd en dat 11 October d.a.v. feestelijk in gebruik werd genomen. Stadgenooten, die belangstelden in de schoone kunsten, brachten de gelden grootendeels bijeen, die voor de stichting noodig waren; zij beoogden een centrum te scheppen, waar vereenigingen hunne lezingen en andere bijeenkomsten konden houden en waar concerten en tooneelvoorstellingen gegeven konden worden, voor welk laatste doel einde de groote zaal in 1845 tevens tot schouwburg werd ingericht. Was Musis niet de plaats waar de jeugdige Willem Levinus Penning (18401922), de latere grijze, blinde dichter van Benjamins Vertellingen, zijn geliefde dichters van dien tijd ging hooren, wanneer zij daar optraden Trouwens op letterkundig gebied wanneer wij even een uitstapje op dit terrein mogen maken heeft het Schiedam niet aan eenige prominente figuren ont broken en behoef ik slechts te herinneren aan Piet Paaltjes, de Schiedamsche predikant Francois Ha- verschmidt (18351894)die er sedert 1864 stond en wiens Snikken en grimlachjes er in 1867 ver schenen. Wij denken dan ook aan Ary Prins (18601922), schrijver van de Heilige tocht, en 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 48