schutterij bijeen kwam om er naar 't wit te schie ten. Soms heetten die gebouwen de Kloveniers-, Hand- of Voetboogdoelen, al naar het wapen waarmede de schutters voorzien waren. De Schie- damsche doelen werd genoemd naar de schuts patroon der schutters, St Joris. Te zelfder plaatse stond reeds in 1598 een kleiner gebouw, dat in 1742 door een groot gebouw met voor- en achter plein werd vervangen. Toen de oude schutterij er geen gebruik meer van maakte, werd het ingericht tot logement, waarin tevens geregeld openbare verkoopingen werden gehouden. De groote zaal stond ter beschikkmg der stadsregeering, die haar ten gebruike afstond voor de zittingen van den Krijgsraad der latere schutterij en voor allerlei andere doeleinden. In de 19e eeuw werd het ge bouw afgebroken en de herinnering er aan wordt nog bewaard door een tweetal zware, van roode baksteen gemetselde en met zandsteenen dekstuk ken afgedekte hekposten, waarop de naam „St Jo ris" en „Doelen". Het Hofje van Belois. Op 1 November 1593 stichtte Huybrecht Cors- tiaenszoon, ambachtsheer van Belois, in de Noord molenstraat een hofje, bestaande uit een twintigtal huisjes, die om een vierkant grasveld gelegen waren. Dit „oude wijfkenshoff" was bestemd voor oude en gebrekkige vrouwen, ook wel voor jongere, die niet in haar eigen onderhoud konden voorzien, die behalve vrije woning eenige keeren per jaar een uitkeering in levensmiddelen en brandstoffen genoten. Behalve dit binnenhofje aldus ge noemd omdat de woningen op een binnenplaats uitzagen stichtte genoemde Schiedamsche wel doener een buitenhofje aan de Kreupelstraat, 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 47