een ziekenhuis, waarin verpleging genoten „die te bedde liggen; ende soe wie dair ziec of ongesont in comt, die sal teerst, dat hij gaen mach, uitgaen, ende tgasthuys en sal dair nyet meer cost of hebben", zooals men in een "oude keur leest. Later werden er slechts ouden van dagen verpleegd. De er bij behoorende kapel van St Jacob werd in 1625 ten gebruike gegeven aan de Hervormden, waarna tegen het einde der 17e eeuw de Waalsche Ge meente er hare godsdienstoefeningen hield. In de 19e eeuw werd de Luthersche Gemeente er een tijd lang gehuisvest. Het tegenwoordige gebouwencomplex werd in het jaar 1787 geheel vernieuwd en is het werk van den architect C. J. F. Giudici (17461819) naar wiens plannen o.a. de in 1940 afgebrande Rosalie-kerk te Rotterdam en de Lodewijkskerk aan de Steen- schuur te Leiden eveneens werden gebouwd en het hierna te noemen gebouw waarin het Kanton gerecht is gevestigd. De voorgevel van het kerkgebouw met zijn Corin thische zuilen, die overdekt worden door een fronton met een torentje, vormt een fraaie afslui ting van de Appelmarkt aan de Hoogstraatzijde. In het kerkgebouw, dat een preekstoel met doophek bezit uit den tijd van den bouw, bevindt zich een pijporgel, dat in 1775 geleverd werd door H. H. Haes te Gouda. Dit orgel is een der oudste van ons land en wordt thans grondig gerestaureerd. Ter weerszijden van de kerk zijn de vleugels waarin vroeger de verpleegden huisden. De rech tervleugel werd ecnige jaren geleden gerestaureerd en ingericht ten behoeve van het Stedelijk Mu seum, dat er in 1940 werd gevestigd. Sedert eenige jaren hebben de verpleegden het gebouw verlaten, daar door samenwerking der regenten met die van het Fabrifonds en met het Gemeente- 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 43