De Schiedamsche Rederijkerskamer „Aensiet die Ionckheyt" x) droeg een steentje aan de stichting bij door opvoering van een spel, getiteld: „Der geholpen weesen schuldighe dancksegginghe over de waerdige weldaet henluyden betoont tot op- bouwinghe van een Nieu Weeshuys vervattet in het spel van sinnen, gespeelt binnen Schiedam opten eersten January 1604". Tegen het einde der 18e eeuw begon het gebouw teekenen van verval te vertoonen, zoodat tot restauratie moest worden overgegaan. Eerst werd het noordelijk gedeelte vernieuwd, waarvan de aanbesteding 26 Januari 1779 plaats had; daarna werd het zuidelijk deel verbouwd, dat 28 Februari 1780 werd aanbesteed. Op 24 September 1782 had de inwijding van het nieuwe gebouw plaats door Ds Guarnerus Soetens, die bij deze gelegen heid een redevoering hield „Der Weezen Vader verheerlijkt". Alleen het middenstuk van de lage, lange gevel is merkwaardig. Dit wordt bekroond door een met guirlandes versierd fronton op welks uiteinden een beeld staat: een weesjongen en een weesmeisje, die gewoonlijk worden aangeduid met de namen „Jan" en „Kaat", de namen der eerste in het weeshuis opgenomen kinderen. Het dak heeft een open torentje en elk der vleugels heeft een ingang met opschrift: Weeshuis 1779. De zoldering der vestibule vertoont stucwerk, voorstellende een vrouwefiguur met weeskinderen. Boven de deur, die naar den gang voert, staat in een boog „God zal u geen weezen laten" en op het deurkalf „Hij zal u tot een Vader zijn". De plaats overstekende, komt men in het noordelijk gedeelte, waarin zich de regentenkamer bevindt. 38 b Haar blazoen hangt in het stadhuis te Vlaardingen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 40