VOORWOORD Het is een goede gedachte van den Bond Heem schut om de aandacht te vestigen op tal van steden van ons land. Niet alleen, dat hierdoor belangstel ling wordt gekweekt voor de locale geschiedenis, doch ook wordt liefde gewekt voor hetgeen ons als een erfenis van eeuwen bleef in den vorm van bouwwerken en monumenten, die een vreugd voor het oog werden. Door deze publicaties wordt meteen de aandacht gevestigd op verschillende steden, die minder bekend zijn, hetzij omdat zij meer afgelegen liggen buiten het groote verkeer, hetzij dat zij, niet begenadigd door een omgeving van natuurschoon die het meerendeel zoekt, min der bezoek trekken. En toch verdienen zij beter gekend te worden omdat zij dikwijls niet alleen fraaie stadsbeelden te zien geven, doch ook allerlei bezienswaardigheden bezitten, die men niet zou vermoeden. Onder dergelijke plaatsen dienen de drie Maas steden gerekend te worden, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, die wel is waar gelegen in het cen trum des lands, minder bekend zijn door persoon lijke aanschouwing. Wel weet men tot ver over de grenzen van een geestrijk vocht, dat zijn naam aan de eerste dier steden ontleent en ook is alge meen bekend, dat uit de andere plaatsen de haring komt, doch daarmede houdt dan gewoonlijk de bekendheid op. Geen twee steden gelijken op elkander of kan men met elkaar vergelijken, want iedere stad heeft haar eigen bouw, aanleg en bijzonderheden, die een eigen cachet aan haar verleenen. 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 3