Het Proveniershuis. Op het Overschiesche Plein bevindt zich het Proveniershuis, dat in 1756 werd gesticht. De plaats, waar het zich bevindt, werd in 1566 ver meld als „het ziekeveld buiten de Ouwerschiesche poort" en voor dat de Hervormden in 1572 de Groote Kerk verkregen, hielden zij te dezer plaatse hun diensten. Hier werd later het Leprooshuis gebouwd in plaats van het oude aan het Groene Weegje, doch dit Leprooshuis diende slechts korten tijd. De bestemming werd veranderd in die van een Proveniershuis, waar men zich kon inkoopen. In 1846 kocht het Gemeentebestuur het gebouw en sedert werden de huisjes aan particulieren ver huurd. Het voorgebouw bestaat uit een middengedeelte met aan weerszijden een vleugel die een étage lager is. Het middengedeelte wordt door vier pilas ters in drieën verdeeld; in het midden bevindt zich de ingang. Deze heeft een zandsteenen om lijsting, die in een rijke Lodewijk XV versiering overgaat om de twee boven elkander gelegen ven sters. De kroonlijst heeft een kuif, waarop het stadswapen en een viertal ledige schilden. Wanneer men de poort is doorgegaan, komt men op een groote binnenplaats, waarom de huisjes in een rechthoek zijn gelegen. Het Zakkendragershuisje. Op de hoek van de Oudesluis en de Prinsentuin staat het voormalige Zakkendragersgildehuis. Het sierlijke gebouwtje heeft kruiskozijnen en het dak wordt bekroond door een vierkant open koe peltje, dat een windwijzer heeft, voorstellende een zakkendrager. 36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 38