geblinddoekte Justitia. Deze veranderingen zijn hoogstwaarschijnlijk uitgevoerd naar de plannen van den Rotterdamschen bouwmeester-schilder Adriaan van der Werff (16591722). Nog niet tevreden met dit resultaat had in 1782 een verdere verandering plaats, die het geheel niet fraaier maakte. De oude gevels werden bekleed met bak steen, waarbij de natuursteenen banden wegge werkt werden, terwijl de ramen een omlijsting verkregen van Bentheimer steen. Aan de voorzijde wordt de gevel bekroond door een gebogen fronton, eindigende in het reeds ge noemde wapen van Holland, waarboven het juist vermelde Justitia-beeld is geplaatst. Een gebroken trap, die in 1938 wat verbreed werd, waarbij de boventrap met een tree vermeerderd en de ondertrap er met een verminderd werd, met toepassing van meer baksteen, zoodat het trapbordes een wat lichter aanzien verkreeg en beter bij het gebouw kwam te passen, geeft toe gang tot den hoofdingang, die evenals het er zich boven bevindende venster omgeven wordt door een breede Lodewijk XIV omlijsting, waar in het oude stadswapen met de drie zandloopers en het latere met den leeuw van Henegouwen bevinden, boven elkander geplaatst. Op het hooge leien zadeldak staat een open koepeltorentje, dat sedert 1843 een fraaier vervangt. Wat het inwendige betreft, onderging dit in 1923 een restauratie, waarbij de aan het einde van de gang gelegen raadzaal vergroot werd door het wegbreken van de muur van een zijkamer, waar door deze zaal zich thans over de geheele breedte van het gebouw uitstrekt. De mooie schoor steenmantel met betimmering en het er boven aanwezige schilderstuk bleven daarbij behou den. 34

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 36