luifels, de kerkeraadsbank en de regeeringsbank, beide versierd met snijwerk, waarin de motieven van het werk van Gerrit die Beeldsnijder terug gevonden worden. Boven de regeeringsbank prijkt het stadswapen. De westzijde van de kerk wordt ingenomen door het orgel, waarvan het oudste gedeelte dateert van 1524. Het werd in 1680 vergroot en nadat het plan van 1780 om een geheel nieuw orgel te bouwen niet was doorgegaan, werd het eenige jaren geleden grondig gerestaureerd en uitgebreid. Er onder bevindt zich een breede deur met fraai snijwerk, die oogenschijnlijk gevat is in rijk be werkte pilasters en kroonlijst van verschillende soorten marmer, doch bij nadere beschouwing blijkt dit snij- en schilderwerk te zijn. Zooals we zagen, waren de gebrandschilderde glazen, die een sieraad van de kerk uitmaakten, verdwenen en vele jaren lang bleven de vensters in een verwaarloosden toestand; het gewone ven sterglas gaf een killen aanblik aan het kerkgebouw. Hierin is gelukkig verandering gekomen. Bij de geboorte van Prinses Juliana schonk het Her vormde Weeshuis een gebrandschilderd glas, dat geplaatst werd aan de zuidzijde, het Juliana-raam, en ter herinnering aan de ingebruikneming der kerk in het jaar 1572 onder Prins Willem I, werd aan de noordzijde een gebrandschilderd glas aan gebracht met diens wapen, waaronder het vol gende opschrift: Onder 't Stadhouderschap van Willem I Pr. v. O. werd deze kerk in gebruik genomen Ao. 1572 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 31