Kerk aan de Nieuwe Haven aan haar gewijd dat ik niet wil nalaten nog een enkel woord te wijden aan haar grafzerk, die bij den beeldenstorm werd gered en uit de Groote Kerk werd over gebracht naar het St Liduinagesticht, waar zij zich nog bevindt. Van de voor haar opgerichte graftombe bleef slechts de dekzerk over, waarop haar beeld ten voeten uit in half-relief, gekleed als geestelijke zuster, is afgebeeld. BoVcn haar hoofd wordt een kroon vastgehouden door twee uit Wolken komende engelen. Op de vier hoeken van de zerk zijn de zinnebeelden der evangelisten afge beeld en op de schuine kanten staat in Gothische letters te lezen: Int jaer ons Heren Cl CCCC ende XXXIII opten XIII dach in April doe staerf Liedewey d'macht tot scydam. Behalve met de genoemde altaren was de kerk versierd met 27 gebrandschilderde glazen, waarop de wapens prijkten van de dekens en hoofdlieden der gilden, leden van den Krijgsraad en officieren der Burgerij. De vensters aan de noordzijde werden helaas tengevolge van zware hagelbuien vernie tigd, terwijl die aan de zuidzijde werden wegge nomen toen zij door slecht onderhoud en andere oorzaken geleidelijk werden vernield. De preekstoel van omstreeks 1600, die in het midden van de zuidzijde van het schip staat, heeft een kuip welke voorzien is van zeer mooi snijwerk. De paneelen vertoonen architectuurperspectieven, waarin voorstellingen in hoog-relief van de vier evangelisten en den Goeden Herder, die men om ringd ziet door ongelukkigen, w.o. een orgel draaier met houten been. Het 17e eeuwsche eikenhouten doophek met ko peren boog is eveneens van fraai snijwerk voor zien. Tegenoyer en rechts van de preekstoel tegen het schot bevinden zich een tweetal banken met 28

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 28