Een midden-19e eeuwsche plattegrond vinden we in de Gemeente-Atlas van Kuyper, uitgegeven in 18651882. Eerst in deze eeuw zouden er verdere uitbreidingen komen, die Schiedam tot een moder ne stad zouden maken. Al stonden er hier en daar reeds enkele huizen, eerst na de demping van de Broersvest in de jaren 18671869 ontstond het Singelkwartier, waarin in 1881 de Onze Lieve Vrouwe-kerk verrees. Over de Nieuwe Haven werd in 1858 de Oranjebrug gelegd en een jaar later werd de over deze brug gelegen R.K. Kerk ge sticht, die eenige jaren geleden gewijd werd aan de H. Liduina. Na deze jaren ontstonden hier verschillende uitbreidingen, waarvan een der eer ste straten de Hagastraat was. Het Gorzenkwartier is een schepping van de twin tigste eeuw. Daarbij heeft men niet nagelaten tot uiting te laten komen, dat Schiedam behalve handels- en industriestad ook woonstad moet zijn. De ruime aanleg van deze wijk en het grootsch opgezette Volks- en Julianapark zijn de bewijzen er van en ook de in het oosten der stad verrezen nieuwe woonwijken zijn er op berekend het wonen aantrekkelijk te maken. De 18e eeuwsche dichter, die van de stad zong: Schiedam, op eere en oudheid trotsch, Mag, hoe 's lands grootheid ook moog dalen, In vollen glans en luister pralen, Is dus voor Neerlands eer een rots: Schiedam wordt thans door elk geroemd Een parel aan de kroon der Republiek genoemd, zou zijn lier tot een nieuw loflied op de stad stem men bij het zien van al deze nieuwe en fraaie stadsgedeelten. Belangstellenden in Schiedams verleden vinden in 24

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 24