waardoor dit langs Korte-, Lange- en Voorhaven krachtig kon wegvloeien. Hierdoor werd een systeem van afvloeiing verkregen, dat niet alleen de uitschuring tot stand bracht, doch nog heden ten dage het water in deze havens frisch houdt, daar het onder normale omstandigheden twee keer per etmaal kan worden toegepast. Tot deze uit legging behoorde een breede strook, waarop zich tegenwoordig de Tuinlaan, Plantage en Lange Nieuwstraat bevinden, welk terrein in de 18e en 19e eeuw werd bebouwd. Men vindt er nog de groote huizen, die de fabrikanten er zich lieten bouwen, in welker onmiddellijke nabijheid zij hunne branderijen en mouterijen stichtten, die echter in latere jaren zijn verdwenen. In 1767 werd de Plantage aangelegd, die in 1826 vervormd werd naar de plannen van den bekenden J. D. Zocher, die in dien tijd, toen vele steden ontman teld werden, met veel smaak de oude wallen en bolwerken in singels veranderde. Een hierop aansluitende plattegrond is de „Gront- tekening der Stad Schiedam" door Jacobus Corte- brant (16971777), dateerende van 1743. Hierop ligt het Huis te Riviere of het Kasteel der Heeren van Matenesse niet meer binnen grachten; deze schijnen omstreeks dien tijd gedempt te zijn. Het „Nieuwe Werck" zooals de juist genoemde uitleg werd genoemd, is thans meer bebouwd. Een niet in druk verschenen plattegrond, getiteld „Kaarte figuratif van de Stad Schiedam", getee- kend door den Stadsfabriek (thans zou men zeg gen: Directeur van Gemeentewerken) Rutger van Boles in 1770, bestaande uit zes bladen (Collectie Bodel Nijenhuisgeeft weinig veranderingen bij voorgaande kaart vergeleken. Universiteitsbibliotheek Leiden. 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 23