Zusterstraat bij de Noordmolenstraat; het Con vent van Liliendaal op den Achterweg, thans het Hervormde Weeshuis en het Bagijnhof ten zuiden van de St Janskerk. In het Broersveld, dat er naar werd genoemd, zien we het klooster der Kruis broeders liggen. De volgende kaart, door Jacques de Gheyn (1565 1629) dateert van een kleine veertig jaren later, uit 1598. Deze geeft reëds een duidelijker beeld van de stad te zien, waarvan de bebouwing alge- meener is geworden. De vier reeds genoemde stads poorten zijn met één vermeerderd, met de in 1592 gebouwde Christoffel- of Hoofdpoort bij de Haven. Even buiten de OverschiescLe poort ligt het Leprooshuis, op welke plaats thans het Proveniers huis staat en het kasteel der Heeren van Matenesse wordt er op voorgesteld als een groote ruïne. Ook het Bagijnhof achter de St Janskerk is duidelijk te onderscheiden. Op de wallen zien we drie molens afgebeeld; even buiten de Kethel-poort zien we „de clopmolen" en bij de Vlaardingsche poort een papiermolen. Over de Schie ging men evenals over de Haven met twee klapbruggen. In het „Tonneel ofte beschryvinghe der Steden van Hollandt" door Marcus Sverius Boxhorn (1612-1653), verschenen in 1632, komt een plat tegrond van Schiedam voor, die ons de uitlegging „Over de Haven" laat zien, waarmede het terrein bedoeld wordt ten westen van de Lange Haven. In 1612 was besloten tot het graven van een Nieuwe Haven, ten westen van de oude. Deze nieuwe haven moest een rol in het uitschuringsproces spelen. Zij kon aan het begin en aan het einde (HoofdbrugKorte Haven) met sluisdeuren wor den afgesloten wanneer het water op hoog peil was gebracht en door opening van de sluis aan de Korte Haven en de buitensluis bij laag water, 22

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 22