opgesteld en het met juichkreten begroetten. Tel ken jare trok het schouwspel opnieuw aan, ieder jaar wilde men het weder aanschouwen, want de gedachte, dat de nieuwe haring er weer was, gaf de zekerheid van leven en bedrijvigheid, waardoor alle handen volop werk vonden. Was de sjees eenmaal weg, dan werd de overige lading van het schip gelost. De vaten werden geopend, kwaliteiten beoordeeld, de afslag begon. Zooals 'ook op ander gebied merkwaardige voor vallen geboekstaaft zijn om in de herinnering te blijven voortleven, zoo zijn er ook eenige gegevens betreffende hooge prijzen bekend van haring, door de jagers aangevoerd. Van een bijzonderen prijs b.v. getuigt de teekening in de Vlaardingsche Oudheidkamer, waarop men leest in fraaie 18e eeuwsche krulletters binnen een rococo-rand: In Vlaerding is op den 3 July 1779 aangebragt 5 ton haring door stuurman Ary den Boogert, gevangen bij (door) Willem Struys, gekocht door Pieter van der Drift voor 1280 Gulde de Ton. Dat was wel een zeer hooge prijs, zelfs voor eerste haring, die gewoonlijk 7800 gulden deed. Een ander belangrijke aanvoer van eerste haring was in den jare 1815, toen door 6 jagers te Vlaar- dingen en Maassluis 198 ton haring werd aange voerd, waarvan de besomming beliep op 41.414.-, welke buitenkans er wel mocht wezen na de ramp spoedige jaren onder het Fransche bewind, waar onder ook de haringvisscherij zoo geleden had. Op dezen dag bleef er een ongewone drukte in de omgeving van het Jager ij-pakhuis heerschen, op welks eerste verdieping de reeders met hunne huis- genooten in feestelijke stemming bijeen waren, om het levendige schouwspel, dat zich op de kade af speelde, aan te zien. Soms hielden de reeders op den avond van dien dag een gezamelijken 188

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 204