terwijl in een oud kroniekje x) verhaald wordt, hoe in 1416 „de Haringh-buysen de eerstemael upt Texel gevaren/om Haringh te vangen/gevan- gen sijnde/singen de Matroosen gemeenlijck: Na geen Sieckte wy nu vragen. Hier is onze Medecijn, Die ons qualen kan verjagen, Hier moet op gedroncken sijn. Ongetwijfeld houdt met deze versjes verband de naam, die sommige vischwinkels dragen: In de gezonde apotheek. Niet zoodra was de haring onderweg of de Hol- landsche driekleur werd uitgestokenhet nationale feestbanket was aangekomen, er was feest in Ne derland! De vischhandelaren hingen dikwijls ook een met groen en bloemen versierde kroon uit, waarin een haring hing, ten teeken dat deze bij hen verkrijgbaar was. Doch de boekhouders (reeders) wenschten, dat vóór de nieuwe haring op eenige tafel verscheen, dat de landsvorst en zijn gezin de eerste proeve er van zouden ontvangen en zij haastten zich om de eerste haring in allerijl aan den Stadhouder, later aan den Koning en aan de Koningin, aan te bieden, waarbij een brief werd gevoegd, waarin zij hun hulde betuigden. De oorsprong van dit oude gebruik is onbekend. Mogelijk bestaat er verband met de „hofvisch", een tiend of belasting op alle zeevisch, die ten bate van de Graven van Holland werd geheven, of is dit gebruik te verklaren als een klein bewijs van erkentelijkheid der reeders jegens den vorst, want Een kleyn Cronyxken, waer in vertoont wordt, hoe over eenige hondert Jaien veel Steden en Dorpen by en om Wieringen waren, t'Enchuysen, z.j. 185

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 201