plaats maken voor de jeneverstokerijen, welke be drijven een eigen stempel op de stad drukten en haar in alle uithoeken der wereld bekend zouden maken. Naast deze in aantal en omvang toenemende be drijven waren er tal van kleine bedrijven gevestigd men vond er steenbakkerijen en zeepzieder ijen, laken- en tijkfabrieken, een weverij en een papier molen, een plateelbakkerij en een pottenbakkerij, een teerstoof en een snuifmolen. Doch deze kleine bedrijven stonden niet alleen in de schaduw van de zich ontwikkelende jeneverindustrie, doch kon den zich ook niet meten met den meer en meer toenemenden graanhandel. Granen werden van overzee ingevoerd, evenals steenkool; een gedeelte van deze import diende weder om overgeladen en naar het buitenland verzonden te worden. De aanleg van den Nieuwen Waterweg en de tengevolge daarvan groote vooruitgang van het nabije Rotterdam, maakten ook Schiedam bij uit stek geschikt voor de vestiging van verschillende industrieën, waarbij de scheepsbouw een zeer be langrijke plaats innam; de namen Wilton-Fijen- oord, Gusto, en Nieuwe Waterweg spreken voor zich zelf. Daarnaast namen de bedrijven op het gebied der metaalbewerking, waaronder machine fabrieken, in omvang toe, terwijl de jenever industrie met zich bracht de vestiging van fabrie ken, die hiervoor artikelen vervaardigden: fles- schen, capsules, kisten. Zoo mag Schiedam zich door handel en nijverheid als industriestad bij uitnemendheid laten voor staan. 20

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 18