de hoogte van alles was, doch de gegevens door hem verschaft, werden door Keymer niet verwerkt, zoodat zij door Gentleman zelf gepubliceerd wer den in een werkje, waarvan de titel ons voldoende zegt wat deze uitgave beoogde: Way to wealth and to employ ships' mariners; or a plaine description what a great profite it will bring unto the Common wealth of England by the erecting, building and adventuring of busses tot sea a- fishing. With a true Relation of the inestimable wealth that is yearely taken out of His Maiesties Seas by the Hollanders, by their numbers of Busses, Pinkes and Lineboates and also a Discourse of the Sea Coast Towns of England. Van dit werkje verscheen een herdruk in 1660 en later werden gedeelten ervan in andere brochures en werken overgenomen, wel een bewijs, dat het goed beoordeeld werd. Schrijver schetste er in, dat de Republiek der Vereenigde Nederlanden geen enkele grondstof voor het visscherij-bedrijf opleverde, doch dat de Hollanders het intusschen zoover brachten, dat zij met de haringvisscherij schatten verdienden. Men behoefde zich dan ook niet te verbazen, dat alle andere volkeren en landen de Hollanders bewon derden. Daar kwam bij, dat de visscherij hen tot een sterke militaire mogendheid maakte. Immers afgescheiden van de bemanning op de convooi- schepen, wier aantal uit den aard der zaak be perkt was, waren er voorschriften, dat de beman ning der visschersschepen vergroot moest worden ten einde de schepen te kunnen verdedigen. En in tijden van oorlog, waarin de visscherij stil kwam te liggen, diende de geheele bemanning van de vis- schersvloot op de oorlogsbodems, die voor een groot deel uit gewone handelsschepen bestond, die uit, veiligheidsoverwegingen toch al bewapend waren. 172

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 188