Het pand no 11 aan deze vliet was vroeger pastorie der Nederduitsch Hervormde Gemeente en is het geboortehuis van den bekenden staatsman en hoofd der antirevolutionnaire partij Dr Abraham Kuyper, die hier 29 October 1837 werd geboren als zoon van den Maassluisschen predikant Ds J. F. Kuyper. In de raadszitting van 12 November 1920, Kuypers begrafenisdag, werd besloten dit gedeelte van de Zuidvliet voortaan Dr Kuyperkade te noemen. De pastorie werd in 1910 afgebroken en op deze plaats verrees het vergaderlokaal van het Leger des Heils. Veerstraat no 15 heeft een versierde middentravee en hardsteenen plint. Het pand Nieuwstraat 2, een eenvoudige 18e eeuwsche gevel, is van zeer groote afmetingen en dateert hoogstwaarschijnlijk ook uit de bloeitijd van Maassluis. Op de Dr Kuyperkade no 28 is een fraai bovenlicht boven de voordeur, bestaande uit timmermansemblemen. Dat er ook nog eenige oude gevelsteenen aan te wijzen zijn is bijna vanzelfsprekend. In de Anker straat ziet men tegen den gevel van no 18 een houten bord met de voorstelling van een schip op zee en de jaartallen 1664 Anno 1884 en het rijmpje: De mensch die zeilt zijn koerse wel Die God neemt tot zijn metgezel. Op de Noordvliet trekt een groote gevelsteen op no 85 de aandacht; hij stelt op blauwen grond een gouden leeuw voor, welke naam „De Goude leeuw" er op voorkomt; welke voorstelling moge lijk aan een vroegere herberg herinnert? In den gevel van Wip no 2 staat een steen met de voorstelling van een visch en het jaartal 1644 en op den hoek van Noordvliet en de Markt ziet men 166 l

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 182