wordt thans gerestaureerd; daarom heeft men in het deurkalf de jaren 16301944 gesneden. In de Veerstraat staan naast elkander een drietal belangwekkende panden; alle drie hebben boven de vensters togen; no 1 heeft een erker, die over de geheele breedte van de eerste verdieping loopt en hoogstwaarschijnlijk in de 18e eeuw is aangebracht no 3 heeft een koepelkamer en no 5 vertoont sierankers; jammer is het, dat deze drie huizen geverfd zijn, zoodat de baksteenen gevels effen roodbruin gekleurd werden. Een zeer fraaie 18e eeuwsche gevel ziet men op de Noordvliet no 10. Deze is geheel van hardsteen en versierd met guirlandes. De voordeur vertoont mooi snijwerk met voorstellingen van visschen en netten, zoodat de veronderstelling niet te gewaagd is, dat dit huis gebouwd werd voor een reeder in de langdurige 18e eeuwsche hausse-periode der visscherij. De gevel op no 8 is veel eenvoudiger; daar ziet men in het bovenlicht van de voordeur een lantaarn. Het pand no 50 werd voor kort geheel nieuw opgetrokken, doch bij de 18e eeuw sche daklijst maakte men gebruik van de oude randen; de top wordt bekroond door een vaas. De pastorie der R.K. Kerk aan de Zuidvliet ver toont een eenvoudigen, doch deftigen, 18e eeuw- schen gevel, waarvan de voordeur een omlijsting met snijwerk heeft. De aan de H.H. Petrus en Paulus gewijde kerk heeft een gevelsteen, waarop men leest: De eerste steenen zijn gelegd door den Z.E. Heer Petrus Kok, eerste Pastoor dezer Gemeente, Maria de Jong en Catharina Sprinkhuyzen. 9 1787 4 165

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 181