Van der Dussen rechts, waaronder het volgende inschrift gebeiteld staat: Emissarium. hoe. Alb. Stormius. Chomarchus Ioh. Matenesius. Cor. Myropius. Ia. Egmundius Ioh. Oldenbarneveldius. Ia Dussius. Quinqueviri. Agri Delph. Aggeru. Viar. Aquar. Carandarum 3). Impensis Publicis. Extruendu. Curaerunt. Anno 1602 2). In de Ankerstraat zien wij op no 22 een geveltje met togen, gevuld met mozaïk-metselwerk en zand- steenen sluitsteentjes boven de vensters. Op den hoek, in het Breugomslop, ziet men een deurkalf met het jaartal 1748. Een aardig trapgeveltje met zandsteenen dekstukken en in de togen boven de kozijnen gebeeldhouwde koppen vindt men in de Mareldwarsstraat, waar op no 2 een klokgeveltje staat. Op de Zuidvliet staan eenige trapgeveltjes en gevels met mozaïk-metselwerk (no 12 en 47)die op no 44 en 45 zijn helaas geverfd; in de Sanderijn- straat weer een gevel met mozaïk (no 63) en een met togen (no 69)op den hoek van deze straat en de Hoekerstraat ziet men een topgeveltje met togen. Op de Markt staan nog een tweetal klok- gevels (no 13 en 15) en op de Marnixkade hoek Geer kade vraagt een geveltje de aandacht, welks voorgevel ook metsel-mozaïk vertoont; deze gevel 164 1) Op den steen staat: Carandarum, hetgeen fout is; dit moet zijn: curandarum. 2) Dijkgraaf en de vijfmannen (hoogheemraden), die voor de dijken, wegen en wateren van Delfland moeten zorgen, hebben dit afwateringskanaal (sluis) in het jaar 1602 op algemeene kosten laten bouwen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 180