vindt men op de Dr Kuyperkade (no 28) en op het Goudsteen (no 8)Eerstgenoemde is een forsche baksteenen gevel met hardsteenen renaissance klauwstukken, waarbij eigenaardig aandoet, dat de deur 18e eeuwsche versieringen en omlijsting ver toont. Het laatstgenoemde is een smal trapgeveltje in baksteen dat, met zorg gerestaureerd, een sie raad voor de omgeving is. Op den Zuiddijk no 11 trekt het Zakkendragers huisje de aandacht, het gildehuis van de zakken dragers 1). In den gevel bevindt zich een steen, waarop in kleuren een zakkendrager is afgebeeld, gekleed in blauwe kiel, roode broek en zwarte kousen en klompen. Het jaartal Ao 1765 wijst op den bouw en de namen F. Noltee en F. C. D(e) Raat ter linker en P. G. Velt en P. D(e) Knegt ter rechterzijde bewaren de herinnering aan de toen malige bestuurderen van het Zakkendragersgilde. Boven het dak is een groote bel met klankbord aangebracht, terwijl de toegang tot het gebouwtje wordt gevormd door een ouderwetsche onder- en bovendeur. Binnen bewaren de zakkendragers al hetgeen zij voor de uitoefening van hun beroep noodig hebbenbovendien vindt men er een fraaie antieke gereedschapskist, waarop het volgende rijmpje staat: Brengt u termijnen met plaizier, Van 't geen ghy hebt gewonnen hier, Zoo bieden wy malkaar de hand En houden 't Huys in goeden stand. 1) De organisatie der Zakkendragers was eenzelfde als die te Schiedam en te Vlaardingen, waarvan de gebruiken in het algemeen met elkander overeen kwamen. Voor zoover Schiedam betreft, wordt er in hoofdstuk VIII uitvoeriger over gesproken. Het Vlaardingsche Zakkendragersfonds werd een aantal jaren geleden op moderne leest geschoeid: N.V. Onderling Vlaardingsch Havenbedrijf. 162

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 178