Het Gemeenlandshuis. Verder op de Hoogstraat, aan dezelfde zijde, staat het Gemeenlandshuis of Delflandshuis, dat wel het mooiste 17e eeuwsche bouwwerk genoemd mag worden, dat Maassluis rijk is. Blijkens het steentje boven de deur werd het in 1626 gesticht. De fraaie renaissance gevel werd van baksteen opgetrokken, waarbij rijkelijk zandsteen toepassing vond. De ingangspoort heeft geblokte pilasters met cheru bijntjes in de zwikken en wordt gedekt door een doorbroken driehoekig fronton, waarin naast el kander de zes wapens der hoogheemraden staan, waarboven dat van het Hoogheemraadschap van Delfland prijkt. Voor- en achterzijde zijn voorzien van kruisvensters met onderluiken. In den achtergevel is een steen met een wapen, voorstellende drie vogels, en de woorden: Den eersten/steen/bij/A. v. Kerckhove. 1626. De har- monieuse indeeling van gevels en dakkapellen doet denken aan de in vroeg-renaissance stijl gebouwde stadhuizen in Zeeland en Vlaanderen. Het Politie-Bureau. Oorspronkelijk een particuliere woning, het woon huis van den notaris L. Reeser, werd dit mooie huis door het Rijk gekocht, waarna het Post- en Telegraafkantoor er in gevestigd werden. Bij Raads besluit van 27 Augustus 1908 werd besloten het Politie-Bureau er te vestigen, waarop het Rijk het gebouw grondig liet restaureeren. De statige 18e eeuwsche baksteenen gevel met koepelkamer heeft een rijk versierde midden travee, die tot de met guirlandes versierde en op consoles rustende daklijst doorloopt. Het Weeshuis. In de Langeboonestraat vindt men in een muur 157

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 171