gezet, zoodat het kerkgebouw weer spoedig voor de dienst gereed was. In een plechtige, bijzondere dienstop 10 Juli 1947 werd het gebouw in te genwoordigheid van vele autoriteiten aan de Kerk voogden overgedragen. Bij deze restauratie werd de houten bekapping van electrische plafonnières voorzien, terwijl de oude koperen kronen weder echte kaarsen kregen, die bij bizondere gelegenheden hun schijnsel door het oude, fraaie, kerkgebouw zullen werpen. De oude regeeringsbanken hadden bij de noodlottige ge- beurteniss te veel geleden, zoodat zij door nieuwe zijn vervangen. Het herstel van de kerk heeft niet weinig bijge dragen om haar weder in vollen luister te doen prijken. DE KLEINE KERK Ongeveer ter plaatse, waar nu de Kleine Kerk staat aan de Hoogstraat schuin tegenover het Gemeenlandshuis van Delfland, stond eertijds een kapel, de Onze Lieve Vrouwe Kapel, die reeds vermeld wordt in 1450 en waarvan men leest in een verklaring, die 21 Februari 1589 afgelegd werd voor notaris J. v. d. Santvoort door een aantal Maaslandsluizer burgers van competente ouder dom, „dat binne der voorsz. vlekke van Maesland- sluys soo lange als hen geheugt ende gedenken mag ende langer gestaen heeft sekeren capellen met eene slagclock ende uurwerk daerinne, ten gerieven van alle reyzende koopluyden ende andere ingesetenen." In deze kapel, die een houten bouwwerk was, werd vóór de kerkhervorming dienst gedaan door den pastoor van Maasland, en jaarlijks werd er ter J53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 167