van Benthuysen tot haer Voocht hadde" wilde zij deze er in gekend zien en toen deze ook geen bezwaar maakte, stond er niets meer in den weg om met den bouw aan te vangen. Ook wist men een geschikte plaats voor het ge bouw: de voormalige Schans, die in 1573 door de Spanjaarden was genomen. Deze plaats heeft men vereeuwigd door een steen boven den ingang der kerk aan te brengen met het volgende opschrift Olim qui mart fueram sacratus armis Nunc Christi sacris sum locus sacer Een oorlochschans ick was Den Crychslien toegewesen Nu Christi Kerck ick ben Een bedehuys verpresen. Begonnen XVIcXXIX Voleynt XVIcXXXIX De plannen waren grootsch opgezet. De te bouwen kerk zou verrijzen naar het plan van de Nieuwe Noorderkerk te Amsterdam. Behalve de opbrengst van de geoctrooieerde belas ting had men de beschikking over een bedrag, dat afkomstig was van verkochte kerkelijke landerijen, benevens de gedurende een aantal jaren opgepotte huur daar van. De kerk, waarover gebouwd werd van 1629- 1639, is een baksteenen gebouw in den vorm van een Grieksch kruis, waarvan de wanden door schuine hoeken verbonden zijn. Oorspronkelijk stond op het kruis van het dak de toren, die van binnen op vier zuilen rustte. Reeds acht jaar na de inwijding der kerk vreesde men, dat de toren zou omvallen, waarom men Mr Arent van 's-Gra- vesande, de „stadsfabryck" van Leiden om advies vroeg. Deze raadde met zijn Delftsche en Haar- lemsche collega's aan, om de bestaande toren af te ï44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 156